„Nejčastěji podnikatelé předkládali žádosti o záruky za úvěry do výše 5 milionů korun. Ta nejmenší byla za úvěr ve výši 50 tisíc korun, naopak nejvyšší zaručovaný úvěr dosahoval maximálního limitu programu 15 milionů korun,“ uvádí předseda představenstva a generální ředitel ČMZRB Jiří Jirásek a dodává: „Mezi žádostmi jasně dominuje obor služeb. Nejčastěji žádaly maloobchodní prodejny, restaurace, hotely, nebo třeba wellness centra a autoservisy.“
Zamítnuto bylo 39 žádostí, a to z těchto důvodů:
- žadatel nedoložil požadovaný dokument (většinou se jednalo o nedoložení potvrzení financující bankou)
- žadatel zaslal prázdný dokument bez možnosti jakékoliv identifikace
- žadatel chtěl financovat projekt mimo Prahu
- žadatel podal žádost po termínu uzavření příjmu žádostí
- žadatel podal svou žádost vícekrát (v tomto případě byla zaevidovaná jen jedna a další podání zamítnuta
K nízkému podílu zamítnutých žádostí výrazně přispěly vzorové formuláře a videonávod připravené pro žadatele.
Navazující program COVID III na podporu podnikatelů včetně těch aktivních na území hlavního města Prahy byl včera schválen vládou a bude připraven na přelomu dubna a května. V jeho rámci bude ČMZRB ručit za úvěry komerčních bank, nicméně díky nové legislativě EU bude mechanismus mnohem jednodušší a podnikatel bude jednat pouze se svou bankou. Na program bude alokováno 150 mld. Kč, to znamená, že ČMZRB bude moci zaručit úvěry až v objemu 500 mld. Kč a podpořit tak kolem 150 tisíc OSVČ a podniků zaměstnávajících až 500 zaměstnanců.
Za první čtyři měsíce letošního roku ČMZRB poskytla malým a středním podnikatelům finanční podporu v objemu přes 6,5 miliardy Kč a překonala tak průběžná čísla z roku 2019, který byl doposud historicky nejúspěšnější. Z více než 95 % se jednalo o malé podniky.