Letošní valné shromáždění ELTI bylo důležité mj. z hlediska diskuse k implementaci nové strategie (ELTI 2030), jejímž cílem je především pokračování dalšího posilování viditelnosti této asociace směrem k Evropským institucím. Cílem je též připomínat význam národních rozvojových bank, jakožto dlouhodobých investorů v rozvoji národních ekonomik. Akce byla příležitostí ke vzájemnému informování o aktuálních prioritách rozvojových bank, sdílení zkušeností z realizování evropských programů a k identifikaci společných řešení a nástrojů pro řešení důležitých, strategicky významných výzev, kterým Evropská unie čelí (jako např. dokončení ekonomického zotavení se z koronavirové pandemie, vysoké ceny energií dopadající na podniky, nedostatek pracovních sil v řadě států EU či pokračující snižování světové politické stability). Účastníci se rovněž shodli se na potřebě rozšiřování Asociace především v kontextu uvedené snahy o posilování svého vlivu v Unii.
Na závěr dvoudenní akce byla navržena nová iniciativa ELTI, a to vytvoření diskusní skupiny složené z hlavních ekonomů členů ELTI, s cílem identifikovat nové výzvy, vyplývající ze současného ekonomického a geopolitického nastavení Evropy, včetně návrhů společných přístupů a pozic, využitelných pro efektivní činnost evropských dlouhodobých investorů.
„Asociace ELTI se sešla na svém 11. valném shromáždění, aby potvrdila svůj společný závazek k inkluzivnímu finančnímu růstu v Evropě. Její členové se stávají klíčovými hráči při oživení a růstu EU a jejích partnerských zemí, usnadňují výměnu zdrojů mezi veřejným a soukromým sektorem, podporují synergie mezi členy, s cílem vytvářet inovativní a udržitelné projekty, a spolupracují s institucemi Evropské unie na realizaci různých evropských programů,“ uvedl prezident ELTI Dario Scannapieco.
Předseda představenstva NRB Tomáš Nidetzký, moderoval diskusní panel zaměřený na spolupráci komerčního a rozvojového bankovního sektoru, za účasti panelistů z akademického sektoru (Prof. P. Teplý, VŠE), komerčního bankovnictví (J. Haubová, KB), francouzské rozvojové banky CDC (Sophie Barbier) a slovinské rozvojové banky SID Banka (S. Š. Majdič). V diskusi o míře využitelnosti Tomáš Nidetzký zmínil dosavadní negativní trend využívání vratných forem podpory ve srovnání s dotačními nástroji podpory. „Míra využití finančních nástrojů na celkové alokaci evropských zdrojů v minulém programovém období činila pouhá 4 %, což je velice nízko ve srovnání s průměrem EU, který činí 8 %, nemluvě o cca 12% úrovni dosažené ve Slovinsku. Bude proto nutné klást důraz na analýzy efektivnosti použití finančních nástrojů s cílem tento trend zvrátit,“ uvedl předseda představenstva NRB Tomáš Nidetzký.
S poměrně detailním vyhodnocením ekonomické situace České republiky, minulostí i výhledy a rolí NRB v českém kontextu seznámil přítomné ve své prezentaci také náměstek ministra financí Marek Mora, což bylo účastníky Asociace velmi vítáno.
***
ELTI (Evropská asociace dlouhodobých investorů) sdružuje 31 členů z 23 členských států EU, 2 kandidátských států a 2 mezinárodních finančních institucí. Evropská investiční banka (EIB) působí v ELTI jako stálý pozorovatel. Cílem sdružení ELTI je podporovat dlouhodobé investice v úzkém souladu s cíli a iniciativami Evropské unie, tak, aby podpořila dlouhodobě udržitelný, chytrý a inkluzivní růst růst a vytváření pracovních míst. Celková bilanční suma členů ELTI ve výši 2,7 bilionu EUR činí tuto asociaci jako klíčovou při financování evropské ekonomiky, občanů a veřejné infrastruktury.