NRB

Whistleblowing

Vše o ochraně oznamovatelů v naší bance
whistleblowing

Finanční skupina Národní rozvojové banky, a.s., v čele s mateřskou společností Národní rozvojová banka, a.s., (banka), si je vědoma své role, kterou hraje ve společnosti, a odpovědnosti vůči vlastním klientům, obchodním partnerům, zaměstnancům, komunitám, v nichž působí, jakož i akcionářům.

V souladu se zákonem č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, (zákon o ochraně oznamovatelů), za účelem zajištění etických standardů podnikání a se zohledněním Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob, které oznamují porušení práva Unie, (Směrnice), přijala finanční skupina Národní rozvojové banky, a.s., systémová opatření, vedoucí ke snížení rizika neetického či protiprávního jednání a tvořící nedílnou součást řídicích a kontrolních systémů.

Banka upravila pravidla oznamování obav nebo podezření z neetického jednání či protiprávního jednání Metodikou interního oznamování a ochrany oznamovatelů – whistleblowing, (Metodika).

Neetické jednání či protiprávní jednání, které ve vás vzbuzuje obavy nebo na které máte podezření, může představovat Porušení pravidel nebo Kvalifikované porušení pravidel.

Kvalifikované porušení pravidel je protiprávní jednání, které:

  1. má znaky jakéhokoliv trestného činu,
  2. má znaky přestupku, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100 000 Kč,
  3. porušuje zákon o ochraně oznamovatelů, nebo
  4. porušuje jiný právní předpis nebo předpis EU v oblasti
    • finančních služeb, povinného auditu a jiných ověřovacích služeb, finančních produktů a finančních trhů,
    • daně z příjmů právnických osob,
    • předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu,
    • ochrany spotřebitele,
    • souladu s požadavky na výrobky včetně jejich bezpečnosti,
    • bezpečnosti dopravy, přepravy a provozu na pozemních komunikacích,
    • ochrany životního prostředí,
    • bezpečnosti potravin a krmiv a ochrany zvířat a jejich zdraví,
    • radiační ochrany a jaderné bezpečnosti,
    • hospodářské soutěže, veřejných dražeb a zadávání veřejných zakázek,
    • ochrany vnitřního pořádku a bezpečnosti, života a zdraví,
    • ochrany osobních údajů, soukromí a bezpečnosti sítí elektronických komunikací a informačních systémů,
    • ochrany finančních zájmů EU, nebo
    • fungování vnitřního trhu včetně ochrany hospodářské soutěže a státní podpory podle práva EU.

Porušení pravidel je pojem širší. Spadá do něj kromě Kvalifikovaného porušení pravidel také jednání nebo opomenutí ze strany banky nebo společnosti finanční skupiny banky či ze strany Povinné osoby* (většinou zaměstnance nebo člena orgánu banky) v souvislosti s jejich Pracovní činností* (např. zaměstnání, samostatná výdělečná činnost, odborná praxe nebo stáž, výkon funkce člena orgánu právnické osoby), které je neetické či protiprávní a spočívá v porušení právních předpisů či vnitřních předpisů banky.

* Přesnou definici těchto pojmů naleznete v Metodice

Důležité informace před podáním oznámení

Ať už byste chtěl oznámit Kvalifikované porušení pravidel, nebo Porušení pravidel, měl byste vzhledem k okolnostem a informacím, které máte k dispozici v době oznámení, mít pádný důvod se domnívat, že skutečnosti, které chcete oznámit, jsou autentické a pravdivé. Nelze tedy oznamovat skutečnosti vědomě nepravdivé. Pokud byste úmyslně oznámil nepravdivé informace nebo účelovou lež, mohl byste čelit právním důsledkům, které mohou zahrnovat obvinění z pomluvy, poškození pověsti nebo dokonce trestní odpovědnost v závislosti na závažnosti situace a zákonných norem. V případě Kvalifikovaného porušení pravidel by vám pak za přestupek mohla hrozit pokuta až do výše 50 000 Kč v souladu s § 23 zákona o ochraně oznamovatelů.

Je velmi důležité v oznámení uvést co nejvíce informací (např. vymezení času a místa události, osob, kterých se oznámení týká, další okolnosti případu, poskytnout konkrétní dokumenty, jsou-li k dispozici), které řešiteli umožní případ efektivně vyšetřit a následně bance případně rychle nastavit účinná opatření k nápravě.

Oznamovatelem (osobou činící oznámení nebo sdělující své obavy o podezření z neetického jednání či protiprávní jednání) může být:

  • zaměstnanec,
  • klient,
  • obchodní partner,
  • jakákoli třetí osoba.

Banka tedy nevylučuje přijímání oznámení od osob, které pro ni nevykonávají práci nebo jinou obdobnou činnost podle § 2 odst. 3 písm. a), b), h) a i) zákona o ochraně oznamovatelů.

Anonymní oznámení jsou také přijímána a banka se jimi bude zabývat. Pro anonymní oznámení však neplatí ustanovení Metodiky týkající se Kvalifikovaného porušení pravidel (nejde o oznámení ve smyslu § 2 zákona o ochraně oznamovatelů), a to s výjimkou anonymního oznámení Kvalifikovaného porušení pravidel týkajícího se předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML).

Osoby pověřené řešením oznámení. Všechna obdržená oznámení budou objektivně a nezávisle prošetřena tzv. řešiteli, což jsou k tomu určení zaměstnanci odboru Právní a compliance (OPC):

  • ředitel OPC,
  • Compliance Officer (do 30. 9. 2024 právník ústředí III.),

nebo odboru Vnitřní audit:

  • ředitel OVA,
  • samostatný auditor I.

Na základě zjištěných skutečností budou v případě potřeby přijímána nápravná opatření.

Způsoby předání oznámení

Nenech to být (NNTB)

NNTB je komunikační platforma zřízená pro zaměstnance, klienty, obchodní partnery nebo třetí osoby či veřejnost, kteří mají obavy nebo podezření z neetického jednání či protiprávní jednání, a chtějí své obavy sdělit či takové jednání oznámit a kteří si třeba nejsou jistí, zda anebo jak tak nejlépe učinit.

Využívání NNTB:

  • je zcela dobrovolné a diskrétní,
  • je řešeno tak, aby chránilo důvěrnost totožnosti oznamovatele a informací a údajů uvedených v oznámení a zajišťovalo tím ochranu oznamovatele před postihem, diskriminací či jinými odvetnými opatřeními,
  • umožňuje podat podnět zcela anonymně i bez zadání kontaktních údajů – anonymní podání jako dokonce nastaveno automaticky, ale nemusíte jej využít.

Varianty zaslání oznámení přes NNTB

  • prostřednictvím tohoto odkazu: nntb.cz/c/00aa00aa
  • či pomocí tohoto QR kódu
  • prostřednictvím mobilní aplikaceNNTB: Schránka důvěry“ dostupné na Google Play a App Store. Přístupový kód pro odeslání oznámení je: SkupinaNRB *
  • webové stránky platformy NNTB: nntb.cz s využitím přístupového kódu: SkupinaNRB *

* v přístupovém kódu se rozlišují velká a malá písmena

Listinná poštovní zásilka

Listinná poštovní zásilka odeslaná na adresu:

Národní rozvojová banka, a.s.,

Přemyslovská 2845/43, Žižkov, 130 00 Praha 3,

s označením obálky „Whistleblowing – neotevírat“. Takto označené a adresované oznámení se přijímá a vyřizuje mimo rámec běžné komunikace a takto označenou a adresovanou obálku smí otevřít pouze určení zaměstnanci.

E-mailová zpráva

E-mailová zpráva zaslaná na e-mailovou adresu [email protected].

Telefonicky

Můžete zavolat na telefonní číslo Compliance Officera: +420 778 883 438.

Osobně

Termín osobního setkání s řešitelem za účelem podání ústního oznámení bude sjednán bez zbytečného odkladu po obdržení žádosti o takovou schůzku. O schůzku můžete požádat všemi výše uvedenými způsoby pro předání oznámení.

Rádi bychom vás požádali, abyste výše popsané způsoby komunikace, zejména NNTB, nepoužívali pro nahlašování mimořádných událostí (jako například požáry, pracovní úrazy, nehody apod., kde jsou správným ohlašovacím místem integrované záchranné složky) či v případech týkajících se obchodního styku, reklamací a stížností.

Zaměstnanci společností finanční skupiny Národní rozvojové banky, a.s., mají kromě toho i další možnosti, jak sdělit své obavy nebo oznámit podezření z neetického jednání či protiprávního jednání. Existence NNTB a všechny další způsoby oznámení jsou aktivně zaměstnancům komunikována prostřednictvím povinných školení (vstupní a periodické) a v rámci vnitřních předpisů.

Možnosti externího oznámení

V případě Kvalifikovaného porušení pravidel máte také možnost oznámení o možném porušení právních povinností zaslat tzv. externím oznamovacím kanálem. Ten spravuje Ministerstvo spravedlnosti prostřednictvím on-line formuláře dostupného na adrese: https://oznamovatel.justice.cz/chci-podat-oznameni/ nebo lze využít telefonní číslo +420 221 997 840.

Pokud se však oznamované Kvalifikované porušení pravidel týká předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML), musíte se obrátit na Finanční analytický úřad, na e-mailovou adresu: [email protected].

Postup šetření

Řešitel informuje oznamovatele o přijetí jeho oznámení do 7 dnů od jeho přijetí. Informaci neposkytne, např. pokud oznamovatel výslovně požádal, aby nebyl informován, nebo je zřejmé, že by tímto došlo k prozrazení totožnosti oznamovatele, příp. oznámení bylo podáno anonymně a řešitel nemá k dispozici kontakt na oznamovatele.

Řešitel posoudí řádnost a důvodnost oznámení do 30 dnů od jeho přijetí. Ve skutkově či právně složitých případech může řešitel tuto lhůtu prodloužit až o 30 dnů, nejvýše však pětkrát (v případě Kvalifikovaného porušení pravidel nejvýše dvakrát); o prodloužení lhůty a jeho důvodech musí oznamovatele před uplynutím původní lhůty informovat.

Pokud řešitel dojde k závěru, že oznámení je důvodné, navrhne opatření k nápravě. O přijetí nápravných opatření rozhoduje vedení banky. Řešitel je povinen o přijatých nápravných opatřeních informovat oznamovatele.

Ochrana totožnosti oznamovatele

Řešitel bude při šetření postupovat tak, aby nedošlo k vyzrazení totožnosti oznamovatele. Po celou dobu šetření bude identita oznamovatele známa jen řešitelům. V případě, že nebude možno pokračovat dále v šetření, aniž by došlo ke sdělení totožnosti oznamovatele dalším osobám, bude řešitel oznamovatele o tomto informovat a vyžádá si jeho výslovný souhlas s tímto postupem.

To neplatí v případech, kdy identita oznamovatele bude vyžádána orgány veřejné moci. Řešitel však musí o této skutečnosti oznamovatele předem vyrozumět, a to společně s důvody, pro které je povinen informaci o totožnosti poskytnout, a umožnit oznamovateli, aby se k poskytnutí informace vyjádřil.

Ochrana oznamovatele před odvetnými opatřeními

Oznamovatel ani jeho spřízněné osoby nesmí být vystaveny v návaznosti na učiněné oznámení a v souvislosti s výkonem Pracovní činnosti jakýmkoli odvetným opatřením. Tímto však nejsou dotčeny možnosti oprávněného postupu banky vůči oznamovateli v případě, kdy učinil vědomě nepravdivé oznámení, jakož i vůči dalším osobám podílejícím se na učinění takového oznámení.

Ochrana osobních údajů oznamovatele

Osobní údaje oznamovatele jsou zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/EU (dále jen „GDPR“). Podrobnosti o zpracování osobních údajů, ke kterému dochází při řešení obdržených oznámení, lze nalézt v dokumentu  Informace o zpracování osobních údajů v souvislosti s whistleblowingem. Oznamovatel má veškerá práva vyplývající pro něj z GDPR. Výsledek uplatnění některých práv však může být ovlivněn povinností banky dle zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů, (zákon o ochraně oznamovatelů), chránit totožnost oznamovatele. Totéž se vztahuje i na jakékoli další informace, z nichž by mohla být přímo či nepřímo vyvozena totožnost oznamovatele.