NRB

Díky prknům na sníh a i těm na kolečkách úspěšně podnikají už přes 20 let

díkyprknum-i
strukturální fondy EU výstavba sídla výstavba skladové haly zvýhodněný úvěr
06.01.2020

Jaromír Bůbal odmala miloval adrenalin, a proto se snowboarding a skateboarding stal se jeho životním stylem. V 16 letech poprosil rodiče o část prostředků, které pro něj měli připravené na studia, a investoval je do rekonstrukce sklepa v babiččině rodinném domě v Blatné na Strakonicku. V takto vzniklé prodejně pak o víkendech prodával oblečení a hardware vybavení pro skateboard a snowboard, které jezdil nakupovat do velkoobchodů do Prahy. Dnes se svým bratrem Jiřím vede prosperující firmu LIP distribution.

Ten nápad vznikl hlavně z důvodu, že jsem už nechtěl svým koníčkem finančně zatěžovat své rodiče,“ vypráví Jaromír Bůbal. V roce 1995, kdy s podnikáním začal, mu ale ještě nebylo 18, a tak si živnostenský list zřídil jeho táta. „První zákazníci přicházeli tak nějak sami. Tiskl jsem sice letáky a nosil je do školy a později jsem si zaplatil i reklamu v Board magazinu, ale protože to zboží tady na českém trhu chybělo a já jsem se navíc v té komunitě pohyboval, neměl jsem o odbyt nouzi.“

Po půl roce si tak mohl dovolit vydělané peníze investovat do výstavby rampy ve stodole a uspořádat první závody. „Šlo o jedinou krytou rampu na jihu Čech, takže za mnou v zimě o víkendech jezdili skejťáci z celého jihu. A když už tu byli, tak rovnou nakoupili i nějakou tu výbavu,“ popisuje úspěch svého dalšího podnikatelského kroku Jaromír Bůbal. V té době se do podnikání zapojil i jeho starší bratr, který si vzal na starost finance.

Co nás nezabije, to nás posílí

Další posun přišel právě s jeho příchodem. Bratři Bůbalové se rozhodli, že přijmou své první prodavače a postupně otevřou prodejny TempleStore v Příbrami, Strakonicích a Písku. „V roce 2002 jsem se po zdárném ukončení studií konečně mohl věnovat svému podnikání naplno. Jenže přišlo něco, co jsem absolutně nečekal, a my jsme skoro zkrachovali,“ vzpomíná Jaromír Bůbal a pokračuje ve vyprávění: „Tři měsíce poté, co jsme otevřeli prodejnu v Písku, přišly povodně. Přišli jsme o třetinu majetku. Ale já jsem byl ve finále rád, že jsem vůbec přežil. Strávil jsem den na střeše, zachraňovala mě helikoptéra. Při tom čekání jsem viděl, jak spadl barák naproti nám. Bylo to težké, ale došlo mi, že na tom tak hrozně zase nejsem.

Kvůli povodním se firma dostala do vážných problémů s cash flow. Nejenže bratři Bůbalové přišli o majetek, ale dorazilo jim i velké množství zboží, které bylo objednáno hlavně pro už neexistující píseckou prodejnu. „Nevěděli jsme, co s ním budeme dělat. Potřebovali jsme to zboží někde prodat. A proto jsme se nakonec rozhodli, že se ještě víc zadlužíme a otevřeme novou prodejnu v Českých Budějovicích,“ líčí zakladatel firmy LIP distribution. A to je zachránilo.

Postavili se znovu na nohy a začali posilovat. Postupně koupili několik konkurenčních firem a značek, stali se také majiteli značky Peace. Začali se tak zaměřovat i na vlastní výrobu. Navrhovali a šili celé skateové kolekce. Nejdříve v ČR, brzy se ale kvůli produkci technologického oblečení přesunuli do Číny. „A nastal další zlom,“ přibližuje následný vývoj firmy Jaromír Bůbal.

Tehdy jsme vinou špatného manažerského rozhodnutí přišli o několik milionů korun. Najali jsme si jednu technoložku, která nám měla v Číně zprostředkovat výrobu zboží, pro které jsme měli zajištěn odbyt. Po čase jsem ale zjistil, že nám lže a že není domluveno vůbec nic. Skoro rok jsem tam pak lítal a pracoval 20 hodin denně, abych to všechno zachránil. Nepodařilo se. Nakonec jsme se s bratrem rozhodli, že raději proděláme peníze než žít ještě jeden rok v permanentním stresu,“ vzpomíná mladší z bratrů, kterého pracovní povinnosti navíc připravily i o vztah s tehdejší přítelkyní.

Byznys je dnes těžší, ale přesto rosteme

Přes to všechno se společnost dokázala vzpamatovat a zase se posunout o kus dál. Na přelomu let 2007 a 2008 začali budovat své sídlo na Pražské třídě v Českých Budějovicích, kde kromě kanceláří mají i sklad a ostatní prostory prozatím pronajímají. „Neměli jsme tehdy čím ručit, a tak jsme se dostali k ČMZRB. Díky jejímu výhodnému úvěru jsme dnes ve vlastním. Kdybychom na něj nedosáhli, nemohli bychom si tento ‚přepych‘ dovolit, anebo bychom šli do něčeho menšího,“ konstatuje Jaromír Bůbal.

Společnost LIP distribution dnes vlastní osm prodejen TempleStore, PeaceStore, VehicleStore a provozuje pět e-shopů. Jsou také např. agenty jedné ze tří největších společností ve světě surfingu Billabong a distributorem značky Element a RVCA. Angažují se rovněž ve streetovém umění a vlastní obecně prospěšnou společnost, která se zabývá školením snowboardových instruktorů.

Přestože s příchodem hospodářské recese v roce 2008 se začal projevovat odliv trendu vzhledem ke změně preferencí u mládeže, a tím pádem je na trhu převis nabídky nad poptávkou, společnost stále roste a má řadu plánů. „V letošním roce bychom chtěli otevřít prodejnu v Praze, pracujeme na ‚megaplatformě‘, která bude jakýmsi backgroundem pro všechny naše e-shopy, umožní nám lepší analýzu a plánování a otevře cestu na zahraniční trhy,“ prozrazuje budoucí kroky firmy LIP distribution Jaromír Bůbal.

Sdílejte tento příběh

X
Facebook
Linkedin

Podpora 1992 až 2017