Říkají o sobě, že jsou čtyři bratři. Ve skutečnosti jsou to ale dvě bratrské dvojice. Česko-slovenské. Petr a Pavel a Peter a Pavel. Tito čtyř „Pé“ se potkali na vysoké škole. A zatímco dříve byste je spíše mohli zahlédnout u piva, dnes je s větší pravděpodobností potkáte držíc voňavou kávu.
Jejich firma MOTMOT ji totiž praží. Praží, balí a expeduje do světa. Nejčastěji tu nikaragujskou, z rodinné plantáže Selva Negra. Zde začal i příběh firmy, která má v současnosti 19 zaměstnanců a netají se tím, že chce více růst, expandovat po Evropě a stát se luxusní kávovou značkou.
„Svým třem společníkům vždy říkám, že nejvíce budu spokojený ve chvíli, kde se o naší kávě bude běžně mluvit. Třeba když přijdu do obchodu a tam se budou dvě dámy bavit u ne úplně kvalitní kávy. Jedna té druhé bude tu nekvalitní rozmlouvat a radit jí, aby si ji radši šla koupit do MOTMOTu,“ líčí svůj sen Pavel Klein, který má ve firmě na starost finance a administrativu.
Káva místo kokainu
Na začátku všeho bylo studium tropického lesnictví. Díky němu měl Peter Haninec, jeden ze společníků, možnost navštěvovat tropické krajiny. Spolu se svým bratrem Pavlem zavítal i do Nikaragui, do oblasti na hranici okresů Jinotega a Matagalpa. Tam je nad plantáží Selva Negra, kde se nachází stará hacienda s jezerem a stálezelený prales poprvé napadlo kávu začít dovážet a pražit. V září 2017 proto založili pražírnu v Brně. Z Nikaragui pochází jejich první káva.
„Dovést kávu z Nikaragui byla jedna z nejnáročnějších věcí, kterou jsme absolvovali. V Selva Negra byli připraveni nám kávu dát, ale vše ostatní bylo velmi náročné. Napřed jsme narazili na to, jak tam vůbec poslat peníze. Když jsme to vyřešili, nedařilo se nám najít přepravní společnost. Jako začínající firma jsme totiž byli automaticky podezřelí, že chceme dovážet kokain,“ líčí Pavel Klein, jak lze zaškatulkovat začínající firmu, i když má IČO.
„Nyní to probíhá tak, že dovážíme dvě vlastní kávy, které se jinde v Evropě nenabízí, a to z Nikaragui a Kolumbie. Jinak naši produkci zajišťujeme tady v Evropě prostřednictvím třetích firem,“ vysvětluje.
„S plantáží Selva Negra řešíme vše, od cen po objemy, ale fyzicky nám kávu doveze velká firma,“ doplňuje mladý podnikatel.
Kdo by si myslel, že se celý rozhovor s ním točí jen kolem kávy, spletl by se. Většinu času mluví o dceřiné společnosti MOTMOT Plus, která je chráněnou dílnou. Popisuje příběhy svých zaměstnanců a jak je pro něj důležité, aby měli důstojné pracovní prostředí. Vypráví o paní Buchtové, která v dětství prodělala obrnu a má invaliditu 3. stupně a další příběhy, které jen málokomu nevženou slzy do očí. „Přál bych si, abychom mohli dát práci více lidem se ZTP,“ říká Petr Klein.
Nezávislost na matce
MOTMOT Plus je dceřiná společnosti MOTMOT Company, která vznikla v červenci 2020. Zatímco mateřská společnost pražila kávu, v dceře ji balili zaměstnanci se ZTP. Pandemie ale odhalila to, jak může být podobná závislost zrádná. Když zaznamenala pokles matka, mělo ho i dcera. Proto nyní v MOTMOTu řeší jejich nezávislost.
Dcera se bude zaměřovat i jiné služby. „Budeme je rozšiřovat díky půjčce od NRB,“ říká Pavel Klein.
Společnost MOTMOT Plus totiž získala bezúročný úvěr z programu S-podnik, který je určen pro sociální podniky a který nabízí úvěr až do výše 90 % výdajů projektu. Z úvěru bude financován nákup nové pražičky, nákup repasované, ale i pořízení zařízení pro novou provozovnu.
„Budeme mít repasovanou pražičku o kapacitě pět kilo a novou o kapacitě 15 kilo na jeden cyklus pražení. Tím ztrojnásobíme naši současnou kapacitu,“ říká Pavel Klein.
Během listopadu probíhaly investice. „Bez tohoto úvěru bychom nemohli zvýšit kapacity, rozšířit výrobu a udělat krásné a důstojné prostředí pro naše zaměstnance,“ vysvětluje Pavel Klein.
Ten spolu se svými třemi společníky plánuje, že se chráněná dílna rozšíří o další zaměstnance, k balení kávy přidá i její pražení a bude nabízet i další služby mimo kávový svět. Jako třeba razítkování balíků či úklidové služby.
„Mateřská společnost MOTMOT Company tak bude mít již pouze kamenné prodejny a provozovny,“ vysvětluje, Petr Klein, jak lze snížit závislost dvou firem.