Pavel Svoboda vystudoval obchod a v roce 1993 se vrhl do podnikání. Provozoval diskotéku na Třebíčsku. Dva roky nato si pronajal bistro U Mostu na Vranovské přehradě a začal v něm nabízet občerstvení pro rekreanty. Brzy své aktivity u této vodní nádrže rozšířil ještě o provozování penzionu Dyje v Chmelnické zátoce. „Jednoho dne, to se psal rok 2004, jsem jel ze Znojma přes obec Štítary a zastavil jsem se na návštěvu u starosty obce, pana Veselého. Dali jsme si kávu, povídali jsme si a on se mi zmínil, že jedna jeho známá chce prodat svůj podíl ve firmě Camp pláž – Vranovská přehrada s.r.o. Přišlo mi to jako zajímavá investiční příležitost,“ vzpomíná Pavel Svoboda.
Vzhledem k tomu, že nikdo ze společníků neměl zájem své přednostní právo na koupi podílu využít, stal se během několika týdnů jedním z nich. „Díky předchozím podnikatelským aktivitám jsem měl již nějaké peníze naspořené. Zbytek jsem si půjčil od své rodiny, která mě v těchto aktivitách podporovala,“ přibližuje financování koupě podílu Pavel Svoboda, který dnes se svým bratrem a jeho obchodním společníkem drží ve společnosti Camp pláž – Vranovská přehrada s.r.o. 49 procent, 51 procent drží městys Štítary.
Postupný rozvoj
Do pádu železné opony byl kemp velmi oblíbeným rekreačním střediskem, přestože se kvalita služeb nijak neodlišovala od konkurence. Šlo víceméně jen o udržovaný pozemek u vody. Na začátku devadesátých let pak ale lidé začali jezdit do zahraničí a u Vranovské přehrady řady rekreantů prořídly. Trend se však zase po několika letech zvrátil. „Když jsem se krátce po koupi podílu stal ředitelem kempu, byl v provozu jen nějakých šest týdnů v roce. Měl řadu stanových míst a pár chatek. Navíc nebyl oplocený a žilo se v něm hlavně v noci, protože v něm byla řada bister a diskotéka. Docházelo tam k vykrádání stanů a nebyl příliš přívětivý pro rodiny s dětmi,“ přibližuje stav kempu v první polovině první dekády nového milénia Pavel Svoboda.
„Tehdy jsme se rozhodli, že necháme kemp oplotit, a to hlavně právě kvůli bezpečnosti. U místních se sice zdvihla vlna nevole, protože byli zvyklí do něj chodit kdykoliv a odkudkoliv, po čase si ale na nový režim zvykli. Udělali jsme nové rozvody elektřiny, vody a kanalizace a vybudovali jsme nové sociálky. Začali jsme také rozšiřovat zázemí, možnosti ubytování a pestrost služeb,“ popisuje následné kroky Pavel Svoboda.
Úspěšný boj s přírodou
Vranovská pláž je dnes v provozu šest měsíců v roce, disponuje přibližně 300 místy pro stanování a karavany a v chatkách, mobilheimech a penzionech pak nabízí dalších více než 400 lůžek. Kromě možnosti koupání se v přehradě je také k dispozici tobogan, water ball, dětský bungee jumping, půjčovna loděk a lodí s elektromotorem, šlapadel, kánoí, kajaků a škola windsurfingu. Na souši v areálu kempu a bezprostředním okolí se nachází řada hřišť na volejbal, nohejbal, tenis apod., minigolf, squash, paintball a také dětská herna, lanový park, fitcentrum a relax centrum se saunou a masážemi. Nechybí samozřejmě ani pestré možnosti pro stravování, řada animačních programů, sportovních turnajů, organizovaných výletů, letní kino apod.
Kapacita celého areálu je obrovská, ale to, zda se naplní, či nikoliv, je do značné míry závislé na počasí. „V létě, když je hezky, často na pláži leží až tři tisíce lidí, a to jak ubytovaných, sportovců, rekreantů, tak dalších,“ říká Pavel Svoboda a dodává: „Dlouhodobě jsme řešili, jak se vypořádat s tím, abychom nebyli příliš závislí na změně počasí. Do značné míry se nám podařilo tento trend zvrátit pořízením mobilheimů. Ty nabízí moderní ubytování s vlastním sociálním zařízením, klimatizací a v okamžiku, kdy zaprší, se mají lidé kam schovat a kde usušit své věci.“
Pořízení těchto moderních bungalovů bylo financováno z prostředků poskytnutých od ČMZRB. „Komerční banky se na nás dívaly nedůvěřivě, protože náš byznys není celoroční a hodně se odvíjí od počasí. Můj bratr měl ale z dřívějška zkušenosti s rozvojovou bankou, a tak jsme zkusili navázat spolupráci s ní. Dodnes si velmi vážím toho, že ČMZRB uvěřila v naši budoucnost, protože jinak by byl pro nás další rozvoj nesmírně složitý,“ přibližuje problematiku financování ředitel kempu Vranovská pláž.
Kemp pro Evropany
Rekreační středisko u jedné z největších jihomoravských vodních nádrží získalo v loňském roce titul Kemp roku, který volí jak veřejnost, tak odborná porota. „O to víc si ocenění vážíme,“ říká Pavel Svoboda a dodává: „Na vavřínech ale usnout rozhodně nehodláme. V současné době se zaměřujeme hlavně na domácí klientelu, zahraničních turistů máme asi osm procent. Do pěti let bychom ale jejich podíl chtěli navýšit tak na jednu čtvrtinu. To je teď náš cíl, posunout nabídku a rozmanitost služeb tak, aby kemp získal evropský standard.“
Pomoci tomu má i wellness centrum v penzionech Gaudeo, které by jednak nabídlo vyžití za špatného počasí a jednak by mohlo prodloužit sezónu třeba i na celý rok. „Vizualizaci už máme připravenou, ale vzhledem k rozsáhlejší investici jde o dlouhodobější plán,“ prozrazuje Pavel Svoboda.
Společnost Vranovská pláž aktuálně plánuje investovat do svého dalšího rozvoje, a to prostřednictvím programu Expanze „Za pomoci Expanze chceme rozšířit ubytovací kapacity, zázemí a sportovní aktivity. Tedy navázat na to, co jsme už začali,“ přibližuje své plány Pavel Svoboda a pochvaluje si na ní především to, že část financování na svůj podnikatelský projekt získá bez úroku včetně dalších výhodných podmínek.
Více informací o Vranovské pláži a o financování jejího rozvoje můžete zhlédnout zde.