„Začneme znovu,“ pronesl Lukáš Jánský směrem ke své manželce Denise, když zavírali Kalírnu – restauraci, kterou spolu vedli téměř šest let. Ve stejné době si půjčili karavan a odjížděli na třítýdenní cestu po Evropě. Ještě než se vrátili, věděl Lukáš Jánský přesně, co budou stavět. „Chtěli jsme místo, kde se zastaví čas. Kde se potkáš s přáteli, lezci, známými. Místo, kde děti pobývají na louce a kde se vyprávějí příběhy. Místo, kde se řeší lezecké projekty, sdělují se dojmy a ze kterého se nechce jít domů,“ vypráví Denisa Jánská.
SPADL KÁMEN. POPRVÉ
Podnikatelský příběh rodiny Jánských nezačal loni v září první výkopovou prací na nové restauraci QADR, ale již před 16 lety. Denisa se tehdy vydala studovat angličtinu na Nový Zéland. Po několika měsících za ní přijel její současný manžel. Cestovali spolu, přivydělávali si nejrůznějšími sezónními pracemi a přemýšleli nad svou budoucností.
Během sbírání jablek na to přišli. Budou jí ubytovací služby. Po příjezdu ze země Pána prstenů Denisa rozjela firmu na jazyky a Lukáš začal pracovat jako dřevař v lese. Ve volném čase ale přistavovali k Lukášovu rodnému domu část s apartmány.
Po deseti měsících práce již vítali první hosty. „Dveře do sprchových koutů jsme montovali půl hodiny před jejich příjezdem,“ usmívá se Denisa Jánská při vzpomínce na hektický červenec 2007.
Podnikání se postupně rozšiřovalo. Každý rok se něco vylepšilo, přidaly se nové služby a nakonec padlo i rozhodnutí otevřít kavárnu, bistro, bar, restauraci. To všechno v jednom. V roce 2014 otevřeli manželé Jánští v pronajatém prostoru Kalírnu.
„I když můj otec provozoval v okolí malé hospody, já s gastrem žádné zkušenosti neměl. Hodně mě ale navnadily lezecké kavárničky, které jsme navštěvovali při našich
cestách po Itálii a Francii. Tady nic takového nebylo. Jen klasická horolezecká hospoda, kam se chodilo na pivo. Nic klidnějšího, kde by si člověk mohl dát espresso,“ vysvětluje Lukáš Jánský.
Kalírna se velmi brzo stala vyhlášenou pro svoji výběrovou kávu, domácí dorty a italskou kuchyni. Byla to ale práce od nevidím do nevidím. „Byl jsem ze všeho unavený, a když jsme s majitelem nenašli společnou řeč na prodloužení nájemní smlouvy, rozhodli jsme se skončit a dát si pauzu,“ vysvětluje Lukáš Jánský, proč opustil po téměř šesti letech svůj sen.
Pár dní poté, ale již snil nový. „Já o tom zprvu nechtěla ani slyšet, jeden kámen spadl, tak proč si nabírat další? Myslela jsem, že se zbláznil,“ vzpomíná Denisa Jánská.
ALE…
„Je to můj sen. Už když jsem vyřizoval stavební povolení na QADR jsem si utvrdil, že takové místo by v Adršpachu prostě chybělo. Lidé sem jezdí v sezóně, ale mimo ni je tu pusto. Potřebujeme tu místo, které sdružuje lidi z okolí, kteří sem přijedou nejen v létě, ale rádi se do něj vrátí i v zimě,“ vysvětluje Lukáš Jánský.
V září loňského roku začala stavba. Ještě hektičtěji než ta předchozí. Zdražování stavebního materiálu, jeho nedostatek … „Stavět v této době je větší adrenalin, než vylézt sedmičkovou spáru u nás ve skalách,“ říká s jistotou Denisa Jánská.
SVĚTLO DOŠLO
V červenci letošního roku se QADR otevřel. Kvůli situaci na trhu s dvouměsíčním zpožděním. Takže opět trochu hekticky. „Chtěli jsme to mít vymazlené, ale potřebovali jsme stihnout otevření v turistické sezóně, a tak řadu detailů budeme ladit až po ní,“ říká Denisa Jánská. Ještě například přibyde stylové osvětlení na dřevěný trámový krov, na které se zatím
nepodařily sehnat všechny kusy.
„Takhle v sezóně, když se setmí a hosté sedí v rohu …Tohle prostě ještě musíme dotáhnout,“ usmívá se Lukáš Jánský, který má s QADRem ještě mnoho jiných plánů, například vybudovat na pozemku bikepark pro děti i dospělé. „Také musíme dotáhnout bar a venku zelenou střechu,“ dodává.
KÁVA MEZI CEPÍNY
Ráno a odpoledne je QADR kavárna a restaurace, večer se z něj stává bar. Často do něj zavítají horolezci. Lukáš Jánský má tak své vysněné horolezecké místo, podobné těm, které potkával při svých cestách po Evropě. Zamlada také po skalách lezl a jak skromně říká, i trochu závodil.
„Profesionálně se ale lezení nevěnuji. Dříve jsem lezl, ale pak jsem začal závodit na kole a na deset let jsem na lezení zanevřel. Nyní se k němu vracím,“ říká a chválí si, jak mu to pomáhá při provozu jeho kavárno-restaurace-baru. „Hodně k nám chodí lezci, takže si s nimi mám o čem povídat,“ usmívá se a dodává: „Stále mám ambice vylézt ty nejtěžší cesty a i své dvě děti chci tímto směrem vézt. Máme tu lezecký oddíl a každý týden chodíme do skal,“ vypráví.
V tom, zda je jednodušší vylézt na nějaký vrchol, nebo podnikat, má jasno. „Gastronomie je velmi obtížný obor. Mnoho věcí v něm člověk neovlivní. Ve sportu něco naplánujete a jak to dopadne, závisí jen na vás. V podnikání vás každý den něco překvapí,“ říká.
START S BEZÚROČNÝM ÚVĚREM
Lukáš Jánský si na rozjezd vzal bezúročný úvěr z programu EXPANZE-úvěry od Národní rozvojové banky (NRB). „Na NRB nás navedl manželky strýc, který podnikal a měl od vás několik úvěrů. Vlastně již při stavbě penzionu jsme se o vaše produkty zajímali, ale nakonec jsme je nevyužili. Věděl jsem ale o nich a sledoval je. První kroky k sehnání úvěru pro stavbu QADRU proto vedly k vám,“ říká Lukáš Jánský s tím, že by se jim jen těžko bez tohoto úvěru podařilo rozjet podnikání a splnit si tak jejich sen.