Bedřich Syrovátko je absolventem oboru fytotechnika na dnešní ČZU v Praze, v němž se zaměřoval nejen na pěstování zemědělských plodin, ale i technologie jejich zpracování, včetně mlynářství a pekařství. To se mu hodilo následně během jeho profesní kariéry. Ještě před revolucí začal ve volných chvílích podnikat – věnoval se intenzivnímu pěstování zeleniny ve fóliovnících a pěstování květin. Po osmdesátém devátém pak spoluzaložil obchodní společnost BEAS, které se podařilo ke konci roku 1991 vydražit v rámci malé privatizace na Rychnovsku vyhlášenou pekárnu Lično.
Kupní cena tehdy činila 13,4 milionu korun. „Vůbec nejtěžší na tom asi bylo do třiceti dnů sehnat úvěrující banku a zaplatit částku Fondu národního majetku. Náš tehdejší konkurent všude rozhlašoval, že ta cena je pro nás nezvládnutelná a že do roka zbankrotujeme. To se ale nestalo. Vše jsme stihli a do čtyř let jsme půjčku splatili,“ vzpomíná Bedřich Syrovátko.
Rozšiřování sortimentu
Pekárna Lično v té době měla 20 zaměstnanců a zaměřovala se pouze na pečení dvou tvarů konzumního chleba. „Uvědomovali jsme si, že s tak malým sortimentem nejsme schopni dlouhodobě obstát v konkurenci, a proto jsme ho po necelých dvou letech rozšířili o výrobu běžného a jemného pečiva,“ vypráví ředitel společnosti BEAS. Po splnění privatizační zátěže pak firma přistoupila ke klíčovým investicím, které přispěly k dalšímu rozvoji pekárny.
„V letech 1996 a 1997 jsme objekt kompletně zrekonstruovali. Přistavěli jsme novou výrobní halu, vybudovali jsme expediční prostory, nainstalovali jsme novou linku na chléb a na pečivo. Tím se nám podařilo zvýšit výrobní kapacitu a produktivitu práce a hlavně rozšířit sortiment našich výrobků na 70 druhů,“ popisuje další kroky firmy BEAS její ředitel.
V té době se už na českém trhu začaly prosazovat velké zahraniční řetězce. „My jsme se ale rozhodli, že se zkusíme obejít bez nich, i když to bylo na úkor rozšiřování dopravy, a tím i zásobovaného regionu. Z okresní pekárny se stala postupně pekárna zásobující celý Pardubický a Královéhradecký kraj,“ vzpomíná Bedřich Syrovátko.
Spolupráce s řetězci
Vzhledem k rostoucí poptávce byla společnost BEAS nucena na začátku nového milénia investovat další prostředky do rozšíření a modernizace svých výrobních kapacit. Získala tehdy od Českomoravské záruční a rozvojové banky záruku k investičnímu úvěru a úvěr, které jí umožnily v poměrně krátké době klíčové stavební úpravy provést. „Bez poskytnutí těchto produktů by pravděpodobně došlo ke zbrzdění našeho velkého rozvoje. Pomoci si proto velmi vážíme,“ říká Bedřich Syrovátko.
V roce 2002 byla postavena nová výrobní hala s linkou na výrobu běžného pečiva s dvojnásobnou kapacitou, byly také vystavěny nové expediční prostory a sociální zařízení pro zaměstnance. V následujících letech pak docházelo k technologickým zlepšením, plynofikaci, vystavění ekobloků, které pomohly zužitkovat odpadní teplo pro provoz pekárny, a výstavbě dalších hal na výrobu řemeslného chleba a jemného pečiva.
Společnost BEAS tak byla připravena uspokojit mnohem větší poptávku, než jaké doposud byla vystavena. A protože se stále zvyšoval podíl velkých zahraničních řetězců na trhu, ustoupila od svého původního záměru a domluvila se s nimi na spolupráci. „Nejprve jsme v roce 2006 uzavřeli smlouvu s diskontními prodejnami Plus, později jsme začali spolupracovat ještě s řetězci Kaufland, Billa, Penny Market, Tesco a menšími českými prodejnami typu Konzum, Kubík, Hruška, Verner apod.,“ přibližuje ředitel firmy BEAS. K jejím významným zákazníkům dnes také patří nemocnice, školy a domovy důchodců v kraji.
Nejmodernější závod v ČR
Souběžně s rozšiřováním výrobních kapacit pekárny Lično se společnost BEAS rozhodla doplnit svůj sortiment ještě o cukrářské výrobky, které jí chyběly. „Cukrářskou výrobu v Letohradě jsme převzali v roce 1999. I když se jedná o střední cukrárenský provoz, tvoří dnes jen zhruba šest až osm procent naší celkové produkce,“ říká Bedřich Syrovátko.
V roce 2007 pak společnost zakoupila 15hektarový pozemek v obci Choustníkovo Hradiště na Trutnovsku se záměrem vybudovat moderní pekařský závod a posílit svoji konkurenceschopnost nejpokrokovější průmyslovou automatizační pekárenskou technologií s vlastním know-how. Jeho výstavba byla zahájena v roce 2014 a v říjnu 2015 v něm byl zahájen ostrý provoz.
Společnost BEAS tak dnes svým pečivem zásobuje prakticky celý Královéhradecký a Pardubický kraj, zčásti také Liberecký a Středočeský. Zaměstnává přes 300 lidí a dosahuje ročního obratu 230 milionů korun. Jen v pekárně v Ličně, kde má v provozu devět linek, vyrobí každou hodinu až 1500 kusů chleba a 21 500 kusů běžného pečiva.